wildmind medytacja buddyjska
Medytacja życzliwości (Metta bhavana)

Sklep online

online store

Dlaczego powinienem rozwijać mettę wobec złej osoby?

Jest na świecie wielu bardzo złych ludzi. Czasami zło nie jest zbyt silnym słowem. Dlaczego powinieneś rozwijać Mettę wobec morderców, gwałcicieli czy oprawców?

Metta jest stanem kochania innych. Jest to stan empatycznej uważności, która rozwija współczucie, rozwagę i uprzejmość. Jeśli ci źli ludzie doświadczyliby Metty, nie robiliby rzeczy, nad którymi my tak ubolewamy. Złe czyny są skutkiem zaniku empatii.

Ma to sens jedynie wówczas kiedy chcąc, aby świat był lepszym miejscem pragniesz, aby wszystkie istoty doświadczyły Metty. Nawet ci bardzo źli. Jeśli źli ludzie doświadczyliby Metty, nikt nie czyniłby zła.

Mógłbyś równie dobrze spytać: w jaki sposób ja, wykonując Metta Bhavanę wobec złej osoby, mogę na nich jakoś wpłynąć? Czy nie jest to zwykła gra w moim umyśle?

Twoja praktyka nie wpłynie może zbytnio na inną osobę (chociaż, nigdy tego tak naprawdę nie wiesz!), ale ty sam odczujesz jej skutek. Dzięki niej będziesz prawdziwie współczującym. Zmniejszy się ilość nietolerancji i nienawiści w świecie dzięki zmniejszeniu się ilości nietolerancji i nienawiści w tobie (jedynie ty możesz zagwarantować, że się zmienisz.