wildmind medytacja buddyjska
Medytacja życzliwości (Metta bhavana)

Sklep online

online store

Otwartość i działanie

Rzucanie kwiatów do spokojnej, leśnej sadzawki

Kiedy nawiążesz kontakt z własnymi emocjami, pomyśl o nich niczym o spokojnej sadzawce w lesie. Niczym sadzawka wody, twoje emocje są żywe i tryskają energią; drżą przy najsłabszym dotyku.

Bycie świadomym tego drżenia w sadzawce twoich emocji jest otwartością. Jesteś otwarty na cokolwiek, co wpływa na twoje emocje.

Myśli, które świadomie generujesz – słowa, wyrażenia, wspomnienia oraz kontrolowane fantazje, jakimi posługujesz się w praktyce Metta Bhavany – są twoim działaniem. Używasz tych metod, aby wywrzeć wpływ na własne emocje.

Działanie jest niczym dłoń, która rzuca kwiaty, jeden po drugim, do sadzawki. Otwartość jest jak obserwowanie zmarszczek na powierzchni wody, jak rozciągają się i zanikają.

Możesz korzystać z tego obrazu w praktyce. Jest to analogia, która pomoże ci pogłębić swą wdzięczność za to, co przynosi praktyka.

Kiedy używam wyrażenia „Obym był zdrowy, obym był szczęśliwy, obym był wolny od cierpienia,” lubię rzucać każdą część wyrażenia osobno, tak jakby każde z nich było kwiatem. Rzucam razem z „Obym był zdrowy,” a następnie robię chwilową przerwę na pełny oddech, aby obserwować zmarszczki we własnych emocjach. Wtedy mówię „Obym był szczęśliwy,” i robię kolejną przerwę, aby poczuć efekt, jaki daje to wyrażenie. Następnie robię to samo z „Obym był wolny od cierpienia.”

Bądź cierpliwy. Dopasowanie się do efektów tej praktyki może zająć trochę czasu. Ale jeśli wzmocnisz i pogłębisz uważność, będziesz w stanie odczuć skutki w emocjach za każdym razem, kiedy powiesz „obym był zdrowy.”