wildmind medytacja buddyjska
Medytacja życzliwości (Metta bhavana)

Sklep online

online store

Kłopoty z okazywaniem uczucia neutralnej osobie?

Ciężko może być wybrać kogoś, kogo nie znasz i życzyć mu dobrze. Ponieważ taka osoba nie istnieje dla nas naprawdę jako emocjonalna istota, nie ma z czym pracować. Neutralna osoba może być ulotna niczym mgła wymykająca się między palcami.

Ale w trakcie praktyki to się zmieni. Nie poddawaj się a odkryjesz sposoby, które pozwolą pracować ci w tej fazie. Ważne, aby pamiętać, że nie chodzi ci o to, aby coś się wydarzyło. W zamian, po prostu cierpliwie pracujesz z nieobecnością emocji, jeśli taka sytuacja ma miejsce.

Początkowym problemem mogą być oczekiwania: możemy oczekiwać od praktyki Metta Bhavany, że będzie czymś w rodzaju pokazu sztucznych ogni. Problem tkwi w tym, że na trzecim etapie okazuje się, że nasze zapałki są przemoczone! Tak więc przyzwyczajaj się do tego, że ta faza potrzebuje czasu na rozwinięcie. Zaakceptuj to, że zmiana nadejdzie w swoim czasie, jeśli pilnie będziesz nad tym pracował.

Przyzwyczaj się do zwykłego siedzenia z obrazem neutralnej osoby kiedy powtarzasz „Obyś był zdrowy, obyś był szczęśliwy, obyś był wolny od cierpienia.” Od czasu do czasu możesz zrobić przerwę i wypróbować kilka pomysłów, które zostaną omówione w części „trzecia faza jako próba.”

Może cię kusić, aby zmieniać neutralne osoby, aż znajdziesz kogoś bardziej interesującego (tj. tak naprawdę nie neutralnego!) Prawdopodobnie lepiej jest pozostać z tą samą neutralną osobą przez kilka sesji medytacyjnych, aby dać sobie czas na rozwinięcie wobec niej więcej uczuć.