wildmind medytacja buddyjska
Medytacja życzliwości (Metta bhavana)

Sklep online

online store

Sposoby pracy w fazie trzeciej

Wiele z metod, jakich używamy w pierwszym i drugim etapie można użyć w fazie trzeciej. Przywołaj w umyśle neutralną osobę, zobacz ją oczyma duszy, szczęśliwą i uśmiechającą się i wysyłaj jej dobre życzenia. Możesz do tego użyć słów lub zwrotów.

Możesz użyć własnej wyobraźni i podzielić się jakimiś pięknym doświadczeniem z tą neutralną osobą. Możesz także posłużyć się wyobraźnią, aby wizualizować, że spotykasz ją w prawdziwym życiu – ale tym razem wyobraź sobie, że zachowujesz się w stosunku do niej w grzeczniejszy niż zwykle sposób.

Czyż to nie zdumiewające! Istoty ludzkie są najbardziej złożonymi formami życia na tej planecie. Poosiadamy bogatsze i bardziej rozbudowane doświadczenie siebie samych i świata, niż jakiekolwiek inne stworzenia, jakie znamy. Ale w dalszym ciągu nas to nie dziwi. Pomyśl o kimś, kogo często widujesz, ale nie myślisz o nim zbytnio. Taka osoba prowadzi bogate, nieznane, tajemnicze życie. Co nim powoduje? Co robi po pracy? Czy ma rodzinę? Jaką przeczytał ostatnio książkę? Jakie ma marzenia i ambicje? Czy lubi swoją pracę? Możesz po prostu rozwijać poczucie zachwytu kiedy o tym myślisz.

Oto następna rzecz, której możesz spróbować: jeśli zdołałeś wygenerować w sobie emocjonalne nastawienie Metty podczas pierwszych dwóch etapów, możesz po prostu rozszerzyć je na neutralną osobę. To jest tak jakbyś rozniecał ogień i możesz zaprosić tę neutralną osobę, aby przyszła i się przy nim ogrzała.