wildmind medytacja buddyjska
Medytacja życzliwości (Metta bhavana)

Sklep online

online store

Kogo wybrać jako przyjaciela

Istnieje kilka tradycyjnych sugestii dotyczących osoby, jaką należy wybrać, a jakiej nie, przy drugim etapie Metta Bhavany.

Wybierz kogoś, kto jest z grubsza w tym samym wieku co ty.

Musimy być pewni, że to co chcemy rozwinąć to metta, a nie sentymentalność (która może pojawić się niespodziewanie, jeśli wybierzemy w fazie drugiej młodszą osobę), lub chęć przypodobania się jakiemuś autorytetowi (która może pojawić się, jeśli wybierzemy osobę starszą).

Tak więc wybierz kogoś, kto jest mniej więcej w twoim wieku.

Wybierz kogoś, kto nie będzie budził twojego seksualnego pożądania.

Powodem tego jest to, że jeśli doświadczysz dużej dawki ciepłych emocji płynących ku twojemu raczej atrakcyjnemu przyjacielowi, może się okazać, że zamiast rozwijania Metty, kultywujesz seksualne pożądanie lub romantyczne uczucia.

Wybierz kogoś, kto jeszcze żyje.

Możesz mieć przyjaciela, który umarł, a wobec którego żywisz wiele ciepłych uczuć, lecz może być również duża ilość innych uczuć związanych z tą osobą – takich jak żal, poczucie winy, lub smutek. Nie ma nic złego w takich uczuciach, ale nie takiego rodzaju emocje chcemy rozwijać w tej praktyce.

W dalszych etapach praktyki możesz włączyć wszystkich ludzi, których wymieniliśmy wyżej, że nie nadają się do praktyki. Również, kiedy poświęcisz praktyce trochę czasu i będziesz miał większe pojęcie czym jest Metta, możesz zdecydować samemu, kogo wybrać. Na razie jednak nie przeforsowujmy się i działajmy ostrożnie.