wildmind medytacja buddyjska
Medytacja życzliwości (Metta bhavana)

Sklep online

online store

The Metta Bhavana: Rozwijanie miłującej dobroci

„Bhavana” oznacza „pielęgnowanie” lub „rozwijanie,” a „Metta” jest słowem, które oznacza „miłość,” „przyjaźń” lub „miłującą dobroć.” Tak więc jest to praktyka medytacyjna, w której czynnie pielęgnujemy bardzo pozytywne, emocjonalne nastawienie zarówno wobec innych, jak również wobec siebie samych.

Praktyka ta pomaga nam bardziej zharmonizować relacje z innymi, tak byśmy nie doświadczali tylu konfliktów, rozwijali dotychczasowe trudności i pogłębiali nasze związki z tymi, z którymi dobrze nam się układa. Pomaga jeszcze bardziej rozwinąć empatię, oraz być bardziej uprzejmym, miłym i wybaczającym. Możemy także nauczyć się doceniać innych, koncentrując się raczej na ich pozytywnych właściwościach, aniżeli na błędach.

W tej praktyce medytacyjnej rozwijamy również Mettę wobec nas samych, tak abyśmy doświadczali mniejszych wewnętrznych konfliktów oraz nauczyli się bardziej doceniać własną osobę.

Pielęgnowanie emocji

Niektórzy, słysząc o pielęgnowaniu emocji, mogliby się lekko zdziwić: czyż emocje nie zdarzają się „ot tak”? Często wydaje się(1), że zbierają się one w nas nieproszone oraz przychodzą i odchodzą jak pogoda. Język, jakim posługujemy się mówiąc o emocjach, sugeruje brak kontroli. Na przykład, zakochujemy się , lub „zostajemy owładnięci” gniewem, albo odczuwamy „depresję”(2), lub czujemy, że „przytłacza” nas stres.

Z buddyjskiego punktu widzenia nie chodzi o to, że emocje pojawiają się „ot tak”. Są one przyzwyczajeniami i czynnie je powodujemy. Wydaje się, jakoby żyły one własnym życiem, ponieważ nie jesteśmy świadomi tego, jak tak naprawdę je stwarzamy. Jeśli jesteśmy w stanie wnieść więcej uważności w nasze życie emocjonalne, będziemy mogli pielęgnować emocje, których chcemy doświadczać (te, które sprawiają, że zarówno my, jak i inni są szczęśliwi), oraz eliminować te, których nie chcemy (które sprawiają, że jesteśmy nieszczęśliwi i prowadzą do konfliktów z innymi).

Pielęgnujemy emocje przez cały czas. Oto przykład tego, w jaki sposób nieświadomie wytwarzamy emocje: wyobraź sobie, że jesteś w grupie ludzi i zaczynacie rozmawiać o całym źle, jakie istnieje na świecie – nienawiści, wojnie, braku tolerancji, molestowaniu nieletnich, zanieczyszczeniu, itd. Rozmowa się toczy i coraz bardziej nas wciąga, do czego dochodzi? Istnieje możliwość, że wpadniemy w gniew, depresję albo będziemy zadufani w sobie. Koncentrując się na rzeczach, które cię złoszczą lub wywołują w tobie przygnębienie (bez kreatywnego spojrzenia na to, jak tak naprawdę reagujesz na te rzeczy), pielęgnujesz te emocje.

Wyobraź sobie, że dokonałeś tego w przypadku rzeczy, które zachęcają do poczucia miłości i pomyślności. Tego właśnie dotyczy praktyka Metta Bhavany.

(1) Język polski nie oddaje w pełni znaczenia słów angielskich gdzie ?zakochać się” tłumaczymy jako „fall in love”. Słowo „fall” jest tutaj istotne (przyp. tłum.)

(2) W języku angielskim słowo „depress” oznacza „naciskać” (przyp. tłum.)