Etap „zerowy” – przygotowanie
Etap „zerowy” jako praktyka
Etap „zerowy” sam w sobie jest już medytacją i możesz go praktykować przez 5-20 minut albo od razu przejść do pierwszego etapu po przeczytaniu poniższego materiału.
Na początek usiądź wygodnie w pozycji medytacyjnej
1. Ustaw wysokość poduszki w taki sposób, abyś mógł/mogła siedzieć rozluźniony/a, z prostymi plecami
2. Podłóż coś pod ręce, by dać im oparcie
3. Ściągnij ramiona do tyłu i następnie rozluźnij je, jednocześnie otwierając (rozszerzając) klatkę piersiową
4. Trzymaj głowę pod takim kątem, by szyja mogła się rozluźnić i wydłużyć, a brodaó nieznacznie schowała (przybliżyła do klatki piersiowej)
5. Powoli zamknij oczy
Gotowe, możesz teraz przejść do świadomości ciała i relaksacji.
Skieruj uwagę ku ciału, ku kolejnym jego częściom od stóp do głowy, staraj się poczuć każdy mięsień i rozluźnić go, na ile to tylko możliwe. Jeśli spostrzeżesz, że myślisz o czymś innym, po prostu skieruj uwagę z powrotem ku ciału. Kiedy „przejdziesz” w ten sposób przez całe ciało, staraj się świadomie odczuwać je całe, a jednocześnie nie zapominaj o pozycji – siedź prosto i nie kul się, możesz się rozluźnić jeszcze bardziej.
A teraz skieruj uwagę ku oddechowi, zwróć uwagę na wrażenia z nim związane pojawiające się pośród innych wrażeń cielesnych. Niech twoja świadomość wypełni oddech, a oddech niech wypełni świadomość, niech się stopią w jedną całość. Nieustannie kieruj uwagę z powrotem ku oddechowi, i pozwól, by rytmiczne unoszenie i opadanie klatki piersiowej wniosło spokój w twój umysł.
Po kilku lub kilkanastu minutach lub – jeśli wolisz – od razu, przejdź do pierwszego etapu praktyki, czyli do liczenia wydechów.