Elementy właściwej pozycji
Jest wiele różnych sposobów na to, aby siedzieć w medytacji, włączając w to siedzenie na krześle, okrakiem na poduszce, używając ławeczki i różnych sposobów siedzenia ze skrzyżowanymi nogami, od zwykłego siedzenia po turecku, aż po pełen lotos.
Raz jeszcze podkreślę, że ważne jest znaleźć pozycję, która będzie dla nas wygodna. Posłuchaj własnego ciała. Niewygoda będzie przeszkadzała ci w medytacji i jest sygnałem pochodzącym od ciała, że coś jest nie tak (musisz nauczyć się rozróżniać – możliwe, że już potrafisz – między niewygodą spowodowaną rozciąganiem ciała a niewygodą niszczącego bólu; ale o tym powiemy później).
Najczęstszym błędom w pozycji przyglądniemy się w innej części, teraz natomiast wymienimy kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać podczas układania pozycji. One zapewnią ci wygodę i wyostrzą uważność:
1. Kręgosłup powinien być wyprostowany, zachowując przy tym swą naturalną tendencję do bycia lekko wklęsłym w odcinku lędźwiowym. Nie powinieneś się garbić i nie powinieneś pozwolić na zbyt wklęsły kręgosłup w jego dolnej części.
2. Kręgosłup powinien być rozluźniony.
3. Ramiona powinny być rozluźnione, lekko podciągnięte do tyłu, a następnie w dół, tym samym pozwalając klatce piersiowej, aby ta była otwarta, a oddech nie był niczym blokowany i był naturalny.
4. Dłonie powinny być podparte. Można położyć je na poduszce lub bezpośrednio na podołku. To pozwoli na rozluźnienie ramion.
5. Głowę utrzymuj w równowadze, bez żadnego wysiłku, na czubku kręgosłupa, a podbródek lekko podciągnij do siebie. Tył szyi powinien być rozluźniony, wydłużony i otwarty.
6. Twarz powinna być rozluźniona. Nie wytężaj wzroku, nie napinaj czoła ani szczęki. Język, również rozluźniony, połóż na górnym podniebieniu, tuż za zębami.
Teraz przyjrzymy się najczęściej spotykanymi pozycjom siedzącym, zaczynając od najłatwiejszej, a następnie omówimy kilka z najczęściej popełnianych błędów w pozycji oraz sposoby, jak można je poprawić.