Garbienie się
Zgarbiona pozycja nie pozwoli ci na utrzymanie czujności i uważności podczas medytacji. Kiedy się garbisz, możesz też doświadczyć napięcia w szyi i ramionach (spójrz, w jaki sposób tylna część szyi na fotografii jest krótka i ściągnięta, zamiast być wydłużoną i otwartą).
Są trzy przyczyny garbienia się:
- Zbyt niskie siedzenie
- Niewystarczająca pochyłość miejsca, na którym siedzisz
- Charakterystyczne dla kogoś garbienie się
Na fotografii medytujący siedzi zbyt nisko. Kiedy siedzisz zbyt nisko, odchylasz miednicę w tył, a górna część pleców pochyla się do przodu, co pozwala ci na zachowanie równowagi. W rezultacie zamyka się klatka piersiowa i zmniejszona zostaje twoja zdolność do niezakłóconego oddychania. Jeśli siedzisz w tej pozycji, będziesz czuł się raczej otępiały i możesz nawet usnąć na skutek ścisku w klatce piersiowej.
Kiedy siedzisz na właściwej wysokości, ale siedzenie jest płaskie lub nieodpowiednio pochylone, to też może być przyczyną garbienia się. Ale czasami garbienie się jest po prostu dla kogoś czymś charakterystycznym.
Po tym jak przyjrzymy się zbytniemu wygięciu, dokładniej omówimy jak radzić sobie z garbieniem się. To co najczęściej robimy to próba utrzymania własnego ciała siłą woli w prostej pozycji. Może to doprowadzić do tego, że nasza pozycja będzie „wyglądać” w porządku. Jeśli się garbisz, a następnie zmuszasz się do prostego siedzenia, z zewnątrz, twojej pozycji niczego nie można zarzucić, lecz za jakiś czas od wewnątrz zaczniesz odczuwać ból ściśniętych mięśni.