wildmind medytacja buddyjska
Pozycja medytacyjna

Sklep online

online store

Klęczenie, używanie poduszki lub stołka

Mimo że można użyć do medytacji krzesła, nie daje to takiej satysfakcji jak siedzenie na podłodze. Wydaje się, że siedzenie na podłodze daje ci poczucie lepszego „usadowienia”.

Ważne jest, aby znaleźć odpowiednią poduszkę. Musi być bardzo twarda, aby nie gięła się zbytnio, kiedy na niej siedzisz, a zwyczajne domowe poduszki do tego się nie nadają. Mimo to, mam poduszkę wypełnioną gryką, która jest doskonałym oparciem w medytacji, jeśli ułożę ją na boku.

posture_cushions
Ta osoba używa poduszek (zafu), które są przeznaczone specjalnie do medytacji. Klęka, a poduszki ma ułożone między nogami. Większość ludzi, którzy siedzą okrakiem na poduszce, potrzebują dwóch lub trzech, w zależności od wymaganej wysokości.

Ważne jest, aby odnaleźć właściwą wysokość. Jeśli siedzisz zbyt nisko, zaczniesz się garbić, a to z kolei rozprasza twoją uważność i powoduje niewygodę.

Jeśli siedzisz za wysoko, wklęsłość w twoich plecach będzie zbyt duża, co może powodować szczypanie. Kiedy twoje plecy są względnie proste i nie musisz się wysilać, aby utrzymywać je w tej pozycji oznacza to, że wysokość jest odpowiednia.

Mimo że dłonie medytującego powyżej spoczywają na udach, radzę abyś trzymał dłonie podparte przed sobą (patrz rozdział dłonie) aby odciążyć ramiona. Możesz użyć dodatkowej poduszki do podparcia dłoni, albo zawiązać coś wokół bioder, a następnie położyć na tym dłonie. Czasami używałem swetra z ramionami przewiązanymi za plecami tworząc małe „gniazdo“ dla oparcia dłoni. Może temu służyć również koc. Zawiąż go ciasno wokół talii tak, by okrywał nogi. Następnie ułóż koc, aby tworzył małą „półkę”, na której położysz dłonie.

Przydatne są ławeczki medytacyjne