wildmind medytacja buddyjska
Pozycja medytacyjna

Sklep online

online store

Lotos i pół-lotos

Pozycje te nadają się jedynie dla bardzo elastycznych osób. Mam przyjaciela, któremu usunęli chrząstkę z kolana po latach zmuszania się do lotosu. Jeśli odczuwasz ból w kolanach lub kiedy ta pozycja staje się niewygodna, wypróbuj jedną z wcześniejszych pozycji, które omówiliśmy.

posture_lotus
W pełnym lotosie stopy spoczywają na przeciwnych udach, z piętami skierowanymi ku górze (jeśli odczuwasz ból w kostkach, wyjdź z pozycji i wybierz jakąś łatwiejszą). W pół-lotosie, jedna stopa znajduje się na przeciwnym udzie, z piętą skierowaną ku górze, podczas gdy druga stopa spoczywa na podłodze, tak jak w pozycji po turecku.

Mówi się, że pełen lotos jest najbardziej stabilną pozycją do medytowania. Osoba medytująca, która może usiąść wygodnie w pełnym lotosie blisko podłoża (które, z jakiegoś powodu, daje poczucie lepszego „osadzenia”), znajduje się także w bardzo zrównoważonej i symetrycznej pozycji.

posture-halflotus
Siedzenie na krześle lub klękanie z poduszkami lub na ławeczce są nawet bardziej symetrycznymi pozycjami, ale nie zapewniają takiego kontaktu z podłogą. (Jeśli kwestia braku kontaktu z podłogą kłopocze cię, musisz sam doświadczyć różnicy między medytowaniem na krześle i na podłodze.)