wildmind medytacja buddyjska
Pozycja medytacyjna

Sklep online

online store

Siedzenie na krześle

Na początku zaczniemy od łatwiejszych pozycji. Rzecz, jaką często obserwuję wśród zaczynających medytację jest chęć ułożenia swojego ciała w pozycji, która jest dla nich zbyt trudna. Skutkiem tego jest niewygoda, rozproszenie, a czasami nawet uszkodzenie ciała. Bądź dla siebie dobry.

Możesz doskonale medytować na zwyczajnym krześle biurowym lub kuchennym. Jedyną rzeczą, jaką musisz zrobić, aby odpowiednio ustawić krzesło jest podniesienie jego tylnych nóg o jakieś 4 cm. To sprawia, że krzesło jest pochylone do przodu, co pozwala zachować prostą pozycję bez konieczności trzymania pleców sztywno lub opierania się o oparcie. Można w tym celu użyć drewnianych bloków, a nawet książek.

posture_chair
Medytujący na tej fotografii prawdopodobnie potrzebuje podnieść tylne nogi krzesła o ok. 1,5 cm, aby móc usiąść bardziej prosto.

Kiedy używam do medytacji krzesła, lubię opierać jedynie podstawą kręgosłupa o jego oparcie. Najlepiej jest nie opierać się o krzesło. Połóż ręce na udach, dłońmi skierowanymi w dół. Jeśli możesz, stopy trzymaj płasko na podłodze. Jeśli masz bardzo długie lub bardzo krótkie nogi w porównaniu do krzesła, to będzie niemożliwe. Jeśli twoje stopy nie sięgają do podłogi, możesz poszukać sobie czegoś, na czym mógłbyś je oprzeć (na przykład zwinięty koc). Jeśli twoje nogi są zbyt długie dla krzesła, powinieneś znaleźć inne krzesło albo położyć na nim poduszkę, która pozwoli ci siedzieć wyżej.

Niektóre krzesła biurowe doskonale nadają się do medytacji. Ustaw krzesło w ten sposób, aby było lekko pochylone do przodu, a następnie upewnij się, że oparcie lekko tylko dotyka dolnej części twoich pleców. Skoryguj wysokość tak, aby twoje stopy spoczywały płasko na podłodze.