wildmind medytacja buddyjska
Pozycja medytacyjna

Sklep online

online store

Siedzenie ze skrzyżowanymi nogami

Z powodu sztywności, nie każdy może siedzieć ze skrzyżowanymi nogami – Jestem jedną z takich osób! Nie ma potrzeby siedzieć ze skrzyżowanymi nogami, aby medytować. W gruncie rzeczy, kiedy zmuszasz się do siedzenia w niewygodnej skrzyżnej pozycji, możesz długotrwale uszkodzić stawy, a z całą pewnością nie będzie to na tyle wygodna pozycja, aby zapewnić ci skuteczną medytację.

Ale jeśli jesteś elastyczny, siedzenie ze skrzyżowanymi nogami jest bardzo stabilną i osadzoną pozycją. Jest wiele sposobów siedzenia ze skrzyżowanymi nogami.

postrue-crosslegs2

Pozycja medytacyjna: Siedzenie po turecku

Pierwsze zdjęcie przedstawia siedzenie po turecku, które jest najprostszą pozycją skrzyżną. Jest również najbardziej powszechną skrzyżną pozycją pośród ludzi medytujących na zachodzie.

Ważne jest, aby twoje kolana dotykały podłogi, co zapewni ci odpowiednią podporę, a dzięki zachowaniu trzech punktów kontaktu (pośladki i obydwa kolana), twoja pozycja będzie stabilna. Kiedy po raz ostatni widziałeś fotografa próbującego utrzymać kamerę na trójnogu? Bez stabilnego oparcia będziesz czuł fizyczne napięcie, ponieważ będziesz musiał utrzymywać prostą pozycję, również w kolanach.

Jeśli nie możesz całkowicie ułożyć kolan na podłodze, podłuż pod kolano wyściółkę (cienką poduszkę lub zwinięty szal), aby utrzymać się w stabilnej pozycji. Jeśli jedno lub obydwa kolana wiszą 2-3cm nad podłogą, użyj krzesła, usiądź okrakiem na poduszce, albo użyj ławeczki lub stołka medytacyjnego. Możesz zawsze wykonać kilka ćwiczeń jogi, aby rozluźnić biodra, a następnie ponownie spróbować usiąść w skrzyżnej pozycji.

Podkreślam, jeśli twoje dłonie nie spoczywają w naturalny sposób na podołku, oprzyj je na poduszce lub kocu. Możesz odczuwać potrzebę zmiany nogi, która ma znajdować się z przodu. Nie ma w tym nic złego, ponieważ każda z pozycji skrzyżnych jest lekko asymetryczna. Jeśli zmieniasz pozycję stóp, wówczas wyrównasz brak równowagi zamiast „wbudowywać” ją we własną pozycję.