wildmind medytacja buddyjska
Pozycja medytacyjna

Sklep online

online store

Świadomość ciała i rozluźnienie

Bycie świadomym swojego ciała podczas medytacji jest niezwykle istotne. Nie można tego rozpatrywać jako czegoś oddzielonego od medytacji i nie jest to też jakąś dodatkową opcją. To część składowa procesu medytacyjnego i konieczne jest, aby poświęcić trochę czasu na ułożenie pozycji oraz wypełnienie ciała świadomością, jeśli chcesz dobrze medytować. Im bardziej jesteś świadomy własnego ciała, kiedy zaczynasz medytację, tym sprawniej ci ona pójdzie. W przeciwnym razie będzie to przypominać próbę upieczenia ciasta bez uprzedniego zmieszania składników oraz bez sprawdzenia czy piekarnik wystarczająco się nagrzał.

posture_crosslegs1

Przyjmij pozycję

Po tym jak przyjmiesz pozycję, używając do tego wskazówek, jakie zostały podane na poprzednich stronach, nie krępuj się i rozpocznij wypełnianie ciała świadomością.

Świadomość ciała i rozluźnienie

Rozpocznij od stawania się świadomym stóp oraz kontaktu, jaki masz z podłogą. Pozwól, aby świadomość naprawdę wypełniła twoje stopy. Im bardziej stajesz się świadomy stóp, tym bardziej pozwalasz im na rozluźnienie. Pozwól, aby mięśnie zmiękły i wydłużyły się.

Po minucie lub dwóch przenieś świadomość ze stóp na resztę ciała, „puszczając”, kiedy przechodzisz przez wszystkie mięśnie. Bądź świadomy nóg, ud, bioder, pleców, ramion, rąk i dłoni, szyi, głowy oraz twarzy. Kiedy będziesz świadomy poszczególnego miejsca w ciele, rozmiękcz je, rozluźnij i puść.

Zauważ subtelną zmianę jaka zachodzi w jakości doświadczenia, kiedy najpierw stajesz się świadomy, a następnie rozluźniasz się. Często zauważysz więcej energii, mrowienia, czy nawet przyjemnego uczucia, kiedy ciało się rozluźni.

Zwróć szczególną uwagę na następujące części ciała, w którym magazynuje się znaczne napięcie:

  • Tylna część szyi
  • Ramiona
  • Biodra
  • Uda i łydki

Kiedy już przeszedłeś przez całe ciało, bądź jego świadomy jako całości. Skoncentruj swą świadomość na brzuchu, czując jego uspokajający, rytmiczny ruch, kiedy wciągasz i wypuszczasz powietrze.

Rozluźnij sie, rozmiekcz, puść. Teraz jesteś już gotów, aby rozpocząć medytację. Tak naprawdę to już zacząłeś.