Znaczenie pozycji w medytacji
Pierwszą rzeczą, jakiej trzeba się nauczyć w medytacji to właściwy sposób siedzenia.
Można wymienić dwie istotne zasady, które należy zapamiętać, kiedy mowa o właściwym sposobie siedzenia w medytacji.
- W pozycji powinieneś czuć się wygodnie i swobodnie.
- Pozycja powinna pozwolić ci na zachowanie czujności i uważności.
Oba punkty są niezwykle ważne. Jeśli pozycja nie jest wygodna, nie będziesz w stanie medytować ze względu na odczuwany dyskomfort. Jeśli nie możesz się rozluźnić, medytacja nie będzie przynosiła ci przyjemności i nie będziesz w stanie rozpuścić ukrytych emocjonalnych konfliktów, które wywołują napięcie w umyśle.
Czytając to mógłbyś równie dobrze pomyśleć, że najlepiej byłoby medytować w pozycji leżącej. Nie jest to dobry pomysł! Kiedy medytujesz leżąc, twój umysł będzie w najlepszym razie zamglony i możesz usnąć. Jeśli kiedykolwiek byłeś na zajęciach jogi, które kończą się shavasaną (pozycja zwłok), kiedy to ludzie leżą na podłodze w rozluźnieniu, prawdopodobnie dostrzegłeś, że ponad połowa grupy w ciągu pięciu minut zaczyna chrapać.
Zapomnij zatem o medytacji na leżąco. Najlepszym sposobem na to, aby efektywnie połączyć rozluźnienie z uważnością to pozycja siedząca. Nie musisz siedzieć ze skrzyżowanymi nogami, czy nawet na podłodze.
Siedzenie w pozycji wyprostowanej pozwala nam na otwarcie klatki piersiowej, dzięki czemu możemy swobodnie oddychać, a to z kolei pomaga nam w rozwijaniu i utrzymaniu czujnej, lecz zrelaksowanej uważności.
Pokażemy wam sposób właściwego siedzenia w trzech pozycjach: siedząc na krześle, siedząc okrakiem na poduszce lub taborecie, oraz siedząc ze skrzyżowanymi nogami. Każda z tych pozycji jest dozwolona: ważne, aby znaleźć tę jedyną, w której będziemy czuli się wygodnie.
Pamiętaj: możesz myśleć, że całkiem fajnie wygląda kiedy siedzisz ze skrzyżowanymi nogami, ale jeśli nie jesteś wystarczająco elastyczny, będziesz zwyczajnie się męczył! Nie bądź dla siebie zbyt sztywny. Wybierz taką pozycję, która będzie dla ciebie właściwa.