W jaki sposób używa się medytacji Mantry?
Mantr można używać również jako części praktyki wizualizacji. W typowej praktyce wizualizacji nawiązuje się komunikacja od strony „bóstwa” w stosunku do praktykującego (w formie błogosławieństw, promieni światła, czy też mowy) jak i od strony praktykującego w stronę bóstwa – w formie mantry.
Mantr można również używać jako „obrońców umysłu” podczas chodzenia, zmywania naczyń, czy nawet siedzenia w medytacji. Zawsze recytuję mantrę (wewnętrznie) kiedy startuję lub ląduję samolotem. Często Buddyści liczą mantry, które recytują przy użyciu „mali”. Fizyczne działanie liczenia w kółko paciorków mali pomaga w utrzymaniu skoncentrowanego umysłu. Mala zwykle posiada 108 paciorków. Liczba ta miała mistyczne znaczenie w starożytnych Indiach. Malę można nosić zawieszoną wokół szyi, aby z łatwością móc jej użyć w razie potrzeby. Niektóre male mają 21 lub 27 paciorków i noszone są wokół nadgarstka. Używanie mali nie jest jednak tak wielce istotne.
Aby użyć mantry w formalnej medytacji, recytując ją głośno lub wewnętrznie, najpierw usiądź wygodnie w wyprostowanej pozycji i posiedź w ten sposób podążając za oddechem i pozwalając, aby twój umysł się uspokoił. Możesz zwolnić swój oddech, kierując go w stronę brzucha i wydłużając go. Pomoże ci to w uspokojeniu umysłu, mimo że nie jest konieczne, abyś miał całkowicie wyciszony umysł przed rozpoczęciem recytacji mantry.
Jeśli głośno recytujesz mantrę, pozwól, aby dźwięk rozbrzmiewał w twojej klatce piersiowej.
Dobrze jest wykonać brzuchem głęboki wdech przed każdą mantrą. Ogólnie mówiąc, mantry brzmią lepiej, kiedy jesteś w stanie wyrecytować każdą z nich na pojedynczym wydechu. Ale nie przejmuj się jeśli ci to nie wychodzi.
Pozwól, aby ostatnia nuta każdej mantry przeciągała się zanim zaczniesz następną mantrę. Zobaczysz, że mantra naturalnie wejdzie w jeden rytm z twoim oddechem. Upewnij się, że to mantra podąża za twoim oddechem, a nie odwrotnie. W przeciwnym razie może zabraknąć ci tchu.
Nie angażuj się w rozmyślanie o znaczeniu mantry (jeśli takowe ona posiada!). Jeśli wiesz co znaczą niektóre ze słów, same będą niosły za sobą skojarzenia. A te będą oddziaływać na twój umysł i z czasem pogłębią znaczenie, kiedy będziesz badał je poza medytacją.
Puść wszelkie troski, które mogą pojawić się kiedy we właściwy sposób recytujesz mantrę. Nie ma znaczenia czy twoja wymowa jest do końca poprawna -co się liczy to duch.
Aby zakończyć mantrę, stopniowo wyciszaj recytację, aż całkowicie zniknie w formie zewnętrznego dźwięku i będzie ją można słyszeć jedynie wewnętrznie. Pozwól, aby wewnętrzny dźwięk rozpłynął się w ciszy.
Na końcu praktyki, siedź w rozbrzmiewającej ciszy pozwalając, aby dźwięczny spokój miał odświeżający wpływ na twój umysł i emocje.